Hakkımızda

Doğanın içinde sessiz, sakin ve huzurlu birkaç gün geçirmek, şehrin kirliliğinden, gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak, doğayı ve huzuru yaşayarak doğal bir ortam hayal etmek isterseniz doğru yerdesiniz… Babalık Doğal Yaşam Konağı aslında hepimizin özlediği doğallığı, huzuru ve samimiyeti hissettiğimiz köy evi gibidir. Ocakta hep çay vardır, aynı ateşin başında hep beraber yer, içer, muhabbet ederiz. Şehirde rengini unuttuğumuz gökyüzünü paylaşır, yıldızların aydınlattığı gecede eğlenerek dinleniriz.

Babalık Doğal Yaşam Konağı

Babalık Karadeniz Oteli Hikayesi

Rize/Fındıklı Sümer Köyü’nde bulunan Babalık Doğal Yaşam Konağı, bütün detayları ile birlikte Nurdoğan Babalık'ın tutkusu ve el emeği ile restore edilmiştir. Nurdoğan Babalık 1953 yılında dedesine ait olan bu konakta doğmuştur ve çocukluk yılları bu konakta geçmiştir.

Hatıraların yaşatılmasını sağlamak ve dededen kalma mirasa sahip çıkılması amacıyla, 2014 yılında başlatılan restore çalışmaları, 2017 yılında tamamlanmıştır. Çalışmalar sırasında tarihi mimarinin korunması ve geçmişten günümüze gelen yaşam biçiminin yansıtılması amaçlanmıştır.

250 yıllık tarihin izlerini taşıyan Babalık Doğal Yaşam Konağı, yeşil ve mavinin harmanlanmasıyla Karadeniz kültürünün geçiş dönemini temsil ediyor. Bu mimarinin ortaya çıkış amacı Karadeniz kültürünü gelecek nesillere aktarmaktır.

Kültür bakanlığından tescilli tarihi konağımız, 12 oda kapasiteli bir aile işletmesidir. Konağımızın iç kısmı çam ağacından imal edilen ahşap mimariye sahip olup, dış kışmı dolmataş eklemeleriyle restore edilerek misafirlerimizin konaklayabilecekleri gizli bir cennet…

Konağımızda restoran, serender (nayla), ve tarihi taş fırının yanı sıra değirmen, Rize ve yöre halkının evlerinde kullandıkları eşyalarla geçmişe ışık tutan bir müze, atmaca yeri , alabalık havuzları ve gözetleme kulübesi (kalif) bulunmaktadır.

Doğanın verdiği mutluluk, yeşil ve mavinin verdiği huzur ile birlikte dağ esintisini yaşamak isteyen tüm doğa tutkunlarını konağımıza bekliyoruz.

Sahile 700 m mesafede olan konağımız Fındıklı ilçe merkezine 10 dk , Artvin ve Rize’de bulunan komşu ilçelerimize de çok yakın konumdadır. Ayrıca yeni açılan Rize-Artvin havaalanı tesisimize 25 dk uzaklıktadır. Misafirlerimiz  Havaalanın’dan indikten sonra özel araç ve ya Rize/Fındıklı dolmuşlarına binerek Sümer Yalı mevkinde inebilir , tesislerimize yürüyerek 10 dakikada  ulaşabilirler.

REZERVASYON